Sıcak Kemoterapinin Faydaları

Karın içindeki tümör ve kanserin çıkarıldığı Sitoredüksiyon ve sıcak kemoterapi (HIPEC) sonrasında hayatta kalma oranının arttığını bildiren çalışmaların sayısı giderek artıyor. Bunun yanı sıra bu tedavinin en cazip taraflarından biri de ciddi yan etkilerinin geleneksel kemoterapiye göre daha az olması.

Geleneksel kemoterapi ile ilaçlar kan dolaşımına girer ve vücudun tamamında dolaşırlar. İlaçlar hızla çoğalan herhangi bir hücreyi öldürür ki bu kanserin kilit noktasıdır. Bu yaklaşımın önemli bir dezavantajı vardır. O da saç dökülmesi ve mide bulantısı gibi iyi bilinen kemoterapi yan etkilerine neden olan, hızlı çoğalan sağlıklı hücrelere de zarar vermesidir. Bu da hastalar açısından en can sıkıcı kabul edilen iki önemli yan etki olan saç dökülmesi ve mide bulantısının sıcak kemoterapide daha az olasılıkla meydana geldiği anlamına gelir.

Sıcak kemoterapinin en önemli faydaları:

  • Geleneksel kemoterapiye göre daha rahat iyileşme evresi ve daha fazla hayatta kalma süresi/olanağı
  • Isı Faktörü: Laboratuar ortamında yapılan araştırmalar çeşitli ilaçların daha yüksek bir sıcaklık derecesine getirildiğinde (hafif hipertermi) daha etkili olduklarını keşfetmiştir. Kanserli hücreler yüksek sıcaklığa dayanamadığından ısıtılmış ilaçların tümörlere daha derin nüfuz edebileceğine inanılır. Sıcak kemoterapide solüsyonun ısıtılması, kemoterapi ilaçlarının tümörler tarafından emilimini artırabilir. Sitoredüksiyon gibi bir cerrahi işlemden sonra karında kalan, hala elimine edilememiş mikroskopik kanser hücrelerini yok edebilir.
  • Kemoterapiye olan direnci önlemesi – Araştırmacılar sıcak kemoterapi yönteminde, hastalıklı hücrelerin vücutta kanseri öldüren ilaçlara maruz bırakılmasıyla çeşitli kanserlerde kemoterapi tedavisine karşı direncin üstesinden gelinebildiğini bulmuştur.

Daha Etkili Lokal Kemoterapi İmkanı

  • Lokal uygulama imkanı – Sıcak kemoterapi (HIPEC), lokorejyonel bir tedavidir bu da yalnızca kemoterapinin temas ettiği yüzeyleri etkileyen teknik bir yöntem olduğu anlamına gelir.
  • Daha yüksek ilaç konsantrasyonunun/ilaç dozlarının güvenli bir şekilde verilmesi:  Sıcak kemoterapi ilaçları karın boşluğunda kalır ve vücudun geri kalanına yayılamazlar. Bu tedavi yaklaşımı doktorların vücuda yüksek dozda ilaç verebilmesine imkan tanır.

Daha Az Yan Etkili Kemoterapi

  • Daha az yan etki ve daha fazla güvenlik:  Sıcak kemoterapide yüksek konsantrasyonda kemoterapi solüsyonu peritoneal plazma bariyerini geçemez.  Yani tedavi bölgesinin dışına çıkamaz. Bu nedenle de daha az yan etkiye sahiptir. Ayrıca kemoterapinin bazı yan etkilerini azalttığı da görülmüştür.
  • Sıcak kemoterapinin çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan kanser hücrelerini yok etmede başarılı olduğu görülmüştür.
 • Son 20 yılda yapılan çalışmalar ve tedavilerden alınan sonuçlar göz önüne alındığında sıcak kemoterapinin karın içinde ileri evre kanserlerin tedavisinde sitoredüksiyona yardımcı olarak en etkin yaklaşım olduğu düşünülmektedir.

Sıcak Kemoterapi Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?” yazımızda da bu operasyon hakkında daha geniş çaplı bilgiler alabilirsiniz.

4 Yorum. Yeni Yorum

 • başarı oranı yüksek bir ameliyat olarak görülüyor. inşallah öyledir ve kanser ölümleri azalır.

  Cevapla
 • blank
  Halim Sancak
  16 Ağustos 2018 16:02

  Hocam prostat kanseri içinde sıcak kemoterapi uygulanıyormu?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:08

   Halim bey merhaba,
   Karın içinde yayılım varsa tedavinin etkinliğini arttırmak için uygulanabilir. Detaylı bilgi ve heyet değerlendirmesi için 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü