Sıcak Kemoterapi Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Sıcak Kemoterapi Nedir?

Hipertermi İntraperitoneal Kemoterapi (HIPEC) yani sıcak kemoterapi özellikle mide, apandisit, yumurtalık, kolon gibi karın bölgesinde kanserlerin ileri evresinde etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Karın içindeki tümörlerin tedavisinde genellikle sitoredüktif cerrahi ile görünür tümör veya kanser çıkarıldıktan sonra kemoterapi ilaçlarının etkilenen bölgeye verilmesi işlemidir.

Genellikle karın içi kanser tedavisinin ikinci aşamasında devreye giren –ilki yukarıda belirtildiği gibi sitoredüktif cerrahidir- sıcak kemoterapide ısı ve kemoterapi kombinasyonunun, bazı hastalar için geleneksel kemoterapi tedavisinden daha etkili olduğu görülmüştür, çünkü bu tedavi çıplak gözle görülebilecek kanser hücresinin çok daha fazlasına erişerek onları yok edebilir.

Yirmi yıldan uzun süredir dünyada uygulanan sıcak kemoterapi (HIPEC) karmaşık ve ağır bir operasyon olmakla birlikte artık güvenli kabul edilmektedir. Komplikasyon oranı son on yılda giderek azalmıştır. Tedaviye bağlı komplikasyonların ölümle sonuçlanma riskinin, deneyimli sıcak kemoterapi (HIPEC) merkezlerinde % 3’ten az olduğu görülmüştür. Bu diğer yüksek riskli cerrahi operasyonlara oranla daha kabul edilebilir olup yine de sıcak kemoterapinin çeşitli yan etkileri ve riskleri vardır.

Sıcak Kemoterapi (HIPEC) genellikle ağır bir ameliyat olan sitoredüktif cerrahi sonrasında yapıldığından, sonrasında hastaların yaklaşık % 30’unda komplikasyonların oluştuğu görülür. Herhangi bir ameliyat sonrası görülebilen kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar bu işlemden sonra da ortaya çıkabilir.  

Sıcak kemoterapinin yaygın yan etkilerinin çoğu geleneksel kemoterapi tedavisinden farklı olmayıp hatta pek çok araştırma şiddetli yan etkilerinin daha az olduğunu göstermektedir.

Sıcak Kemoterapi Riskleri ve Yan Etkileri

 • Sıcak kempoterapiden sonra akciğer veya mesane iltihabı, yaralar ve yeme-içme bozuklukları görülebilir.
 • Bağırsağın birleştiği yerlerin sızdırma riski (anastomoz) – Bağırsaktaki maddelerin karın içine sızmasıyla karın enfeksiyonlarının oluşması riski düşük olmakla birlikte ciddi komplikasyonlardandır. Böyle bir durumda sızıntıyı önlemek için bir operasyon daha yapılması gerekebilir.
 • Pankreas iltihabı (pankreatit) – Her 100 hastadan yaklaşık 6-7’si bu sorunu geliştirir, yani ender rastlanır.
 • Ameliyat sonrası kanamalar veya barsaktan doku yoluyla sızıntı oluşabilir. Yine ender rastlanan bu durumdan her 100 hastadan yaklaşık 4 ila 5’inin etkilendiği görülmüştür.
 • Kandaki düşük beyaz hücre sayısı ve bu nedenle enfeksiyon veya kanama riski 10 hastadan 1’inde vardır.
 • Bulantı ve kusma – Bu durumun ciddiyeti kişiden kişiye değişir ve gerektiğinde hastaya bulantı önleyici ilaçlar verilir. Ameliyattan sonra burundan mide içine giren tüp, her ne kadar rahatsız edici olsa da aynı zamanda bulantı ve kusmayı önlemeye yardımcı olur.
 • Enfeksiyona yatkınlık – Karın içi sıcak kemoterapi operasyonundan sonra enfeksiyona (karın zarı iltihabı – peritonit ) yatkınlık artar. Bununla birlikte sadece kemoterapi ile zaten enfeksiyon riski vardır.
 • İyileşme süresinin uzaması – Sterodüktif cerrahi ile birlikte sıcak kemoterapiden sonra iyileşme süreci biraz uzayabilir.
 • Letarji/yorgunluk – Geleneksel kemoterapi hastanın kendisini yorgun hissetmesinde başlı başına rol oynar. Genellikle iki aşamalı yapılan böyle büyük bir ameliyattan sonra yorgunluk hissinde artış ve dinlenmeye daha fazla ihtiyaç duyulması olağandır. Hastanın normal enerji seviyesine dönmesi ameliyattan sonra biraz zaman alabilir. Yaklaşık üç ay kadar sonra yaşam kalitesi ameliyattan önceki seviyeye geri döner.
 • İştahta azalma
 • İshal – Bu soruna da zaman zaman rastlanır. Bununla birlikte ishal kemoterapiden çok ameliyatın kendisinden kaynaklanır.
 • Ağız yarası- Tedaviyi takiben düşük bir olasılık da olsa ağızda yaralar oluşabilir. Bu durumda bir gargaraya ihtiyacınız olabileceği için doktorunuza danışmalısınız.
 • Sıcak Kemoterapiden (HIPEC) sonra yoğun saç dökülmesi de nadir olarak görülür.

Geleneksel kemoterapide olduğu gibi sıcak kemoterapiden sonra da hastanın sürekli depresif ve keyifsiz bir durum içinde olması olağandır. Hasta doğru bilgilendirmeyle gerçekçi beklentiler içinde kalarak ve ailenin ve sağlık ekibinin desteği ve moral gücü ile bu süreci daha kolay atlatabilir.

Sıcak kemoterapi tedavisi, en sık yumurtalık ve kolon kanserlerinde kullanılmaktadır.

Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır?

Sıcak kemoterapi, zor ve uzun bir ameliyattır. Ortalama 7-10 saat sürmektedir. Her hasta bu kadar uzun bir operasyona dayanamayabilir. Bu tedaviye aday olan hastaların kanser dışında herhangi bir hastalığının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ameliyat, genellikle kalp hastalığı ve kronik hastalıklar için çok risklidir.

Sıcak kemoterapide bu operasyondan fayda sağlayacak hastalar seçilir. Kanser, karın dışına yayılmışsa ya da tümör ileri derecede büyümüşse sıcak kemoterapinin bir faydası olmayacaktır. Sıcak kemoterapinin kimlere uygulanabileceği belirlenirken aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurulur;

 • Genel sağlık durumu
 • Transabdominal yayılım
 • Yaş faktörü
 • Kanserin türü

Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır? başlıklı yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanmaz?

 • Karın dışına taşmış kanserlerde
 • Böbrek yetmezliği ya da karaciğer yetmezliği gibi problemleri olan ciddi hastalarda
 • 75 yaş üstü insanlarda
 • Ağır kemoterapi tedavileri görmüş hastalar
 • Karın dışındaki bir organa metastaz yapmış tümörlere (Beyne metastaz yapan mide kanseri ve kalın bağırsak kanseri gibi)

Sıcak Kemoterapi Maliyeti

Kolon kanseri, yumurtalık kanseri, mide kanseri, apandisit kanseri gibi gelişmiş karın kanseri tedavilerinde kullanılan sıcak kemoterapi, bir tür hipertermidir. Sitoredüktif ameliyatından hemen sonra ısıtılmış kemoterapötik ilaçlar kısa bir süre periton boşluğuna (karın) infüze edilir ve bunların dolaşımı sağlanır. Komplike bir operasyon olan sıcak kemoterapinin fiyat hesapları yapılırken hastane yatış, ameliyat ekibi, ameliyathane, ekipman, kemoterapi ilaçları gibi birçok faktör değerlendirilir. Operasyon maliyetlerinin bir kısmı SGK ya da özel sigorta şirketleri tarafından karşılanabilmektedir.

Her hastaya farklı yöntemler uygulandığı için de net bir fiyat söylenememektedir. Yöntem belirlenebilmesi için de hastalığın hangi evrede olduğunun teşhisini koymak gerekir. Ağır ve uzun süren komplike bir ameliyat olduğundan dolayı maliyet hesapları hastaneler tarafından yapılabilmektedir. Bizim tavsiyemiz, hastalarımızın maliyetten ziyade bu sürece hazırlanmalarıdır.

103 Yorum. Yeni Yorum

 • blank
  figen şimşek
  8 Haziran 2018 23:38

  merhaba, bu operasyonun süresi ne kadar acaba?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   12 Haziran 2018 11:45

   Figen hanım merhaba,

   Vakaya göre değişmekle birlikte, minimum 6 saat ile 12 saat arasında sürebilen bir ameliyattır. Ameliyatın ilk aşaması karın içindeki görülebilen tüm tümör ve yayılımların temizlenmesi, ikinci aşaması ise kemoterapinin batına verilmesidir.

   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhaba anneme 26 Eylül tarihinde sıcak kemoterapi uygulaması yapıldı ameliyat yaklaşık 15 saat kadar sürdü.

   Cevapla
 • Tümörün büyüklüğünün ya da ne kadar zamandır olduğunun tedavide bir önemi var mı acaba?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   12 Haziran 2018 11:43

   Ayşen hanım merhaba,

   Sıcak kemoterapi özellikle ileri evre tümörlerde kullanılan bir yöntem olduğundan tümörün büyüklüğünden ziyade, uzak yayılım yapmamış ve cerrahi olarak çıkarılabilir olması önemlidir. Tümörün ne zamandır olduğunu saptamaksa zaten mümkün değildir.

   Sağlıklı günler dilerim

   Cevapla
   • MERHABA ,, YEĞENİM 12 YAŞINDA DESMOPLATİ KANSERİ ONA SICAK KEMOTERAPİ UYGULAMAK DOĞRU OLURMU , DR LAR ÖNERDİ AMA

    Cevapla
    • blank
     sicakkemoterapi
     22 Aralık 2019 19:53

     Gülendam hanım öncelikle geçmiş olsun. Sorunuzu yanıtlayabilmemiz için elinizdeki tüm tetkik ve raporları [email protected] adresine gönderebilir misiniz. Memorial Onkoloji Merkezi Heyetinde tartışarak size detaylı bilgi verebiliriz.
     Sağlıklı günler dileriz.

     Cevapla
  • Esım regtum kanseri metasas karaciğer karın duvarı amılıyat oldu 15 gun oldu sıcak kemoterep yapıldı ama hallen kaldırımıyoruz ates kusma tansiyon halı hıc yok zorlukla ayagı kaldırıyoruz yası 49 korkuyorum normalmı 15 gundur hastanedeyiz bugun cıktık ama gözünü acamoyo biraz sızıntı var drenlwrde Dr gelir diyo kendini toparlarım napmamız gerekir Dr normal dıyo ama hıc te normal gelmiyor gıdıshatı

   Cevapla
   • blank
    sicakkemoterapi
    3 Ocak 2020 20:51

    Merhaba,
    Öncelikle geçmiş olsun. Sıcak kemoterapi ağır bir ameliyattır. Dolayısıyla derlenme süresi hastanın genel durumuna ve hastalığının derecesine göre değişebilir. Bu şekilde dışarıdan yorum yapamayız. Ancak hastanızın değerlendirilmesini ve tedavinin gözden geçirilmesini isterseniz Memorial Onkoloji ekibi olarak yardıma hazırız.
    Sağlıklı günler dileriz.

    Cevapla
   • Şuan durumu nasıl ? İyileşme gösterdi mi ?

    Cevapla
 • blank
  Rıza Çetinoğlu
  10 Haziran 2018 02:18

  İleri evre bağırsak kanserlerde de bu uygulama yapılıyor mu? Olumlu sonuç verme ihtimali hakkında bir şey diyebilir misiniz?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   12 Haziran 2018 11:42

   Rıza bey merhaba,

   Sıcak kemoterapi özellikle mide, appendix, over ve kalınbarsak kökenli ileri evre, yani karın zarına ve karın içine yayılmış tümörlerin tedavisinde beklenen yaşam süresini uzatan (normalde 4-6 ayken, % 50 5 yıllık sağkalım) bir yöntemdir. Dolayısıyla, uzak metastaz, yani yayılım olmamak kaydıyla ileri evre barsak kanserlerinde de başarı oranları yüksektir.

   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 • blank
  harun pektaş
  13 Haziran 2018 04:57

  yan etkiler ortalama ne kadar sürede geçiyor? mesela iştah kaybı ya da ağızdaki yaralar gibi

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   14 Haziran 2018 12:31

   Harun bey merhaba,
   Tıpta denir ki “hastalık yoktur, hasta vardır”, yani her hasta kendine özeldir ve genel kurallar her zaman geçerli değildir. Dolayısıyla her hastanın iyileşme süreci de yaşı, kanser türü, ameliyatın ağırlığı, ek tedaviler vb bir sürü faktöre bağlıdır. Ancak genel anlamda ortalama bir iki aylık bir toparlanma sürecinden bahsedebiliriz.
   Sağlıklı günler dilerim

   Cevapla
 • blank
  sercan usta
  14 Haziran 2018 11:29

  bu tedaviyi devlet karşılıyor mu? karşılıyorsa şartlarını nasıl öğrenebilirim?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   14 Haziran 2018 12:25

   Sercan bey merhaba,

   SGK henüz bu tedaviyi karşılamamaktadır. Maliyet belirlemesi hasta bazında yapıldığından, değerlendirme için varsa mümkünse bize elinizdeki tüm tetkikleri iletmenizi rica edeceğim. [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 • blank
  Can Erdoğan
  17 Haziran 2018 17:07

  Merhaba, iyi bayramlar öncelikle. Sıcak kemoterapi tedavisi apandist kanserinde de uygulanıyor mu?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:16

   Can bey merhaba,
   Sıcak kemoterapiden en çok fayda gören kanser türleri arasında appendix kanserleri gelmektedir.
   Saygılarımızla

   Cevapla
  • Gecmis olsun apandiks kanseri bir tanidiginiz mi var?

   Cevapla
 • blank
  İsmail Dumlu
  18 Haziran 2018 08:34

  Eşim cilt kanseri ameliyat. Oldu kemoterapi aldı işin aldı 4:, evre diyorlar hastalık ilerliyor prof da tedavi görüyor ama iyi bir sonuç alamadık siz ne önerirsiniz

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:15

   İsmail bey merhaba,

   Sıcak kemoterapi karın içine yayılmış ileri evre kanserler için bir metoddur. Eşinizin tüm raporlarını [email protected] adresine iletirseniz nasıl yardımcı olabileceğimizi belirleyebiliriz.

   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
   • blank
    Ayhan özkaya
    13 Ocak 2020 19:58

    Merhaba babam sıcak temorafi aldı 1 ay oldu halen halsiz ve yorgun hissediyor ne yapmamız gerekiyor veya bunun bi ilacı ve başka çaresi varmı

    Cevapla
    • blank
     sicakkemoterapi
     13 Ocak 2020 20:02

     Ayhan bey merhaba,
     Öncelikle geçmiş olsun. Biz sıcak kemoterapi adayı hastaları onkoloji heyetimizde değerlendiriyor ve tetkik-muayene sonuçlarına göre tedavi planlarını yönlendiriyoruz. Babanız halihazırda HİPEC tedavisi almış. Güncel durumunu bilmeden sorunuzu yanıtlamamız mümkün değildir. Genel durum ve tedavi yanıtı değerlendirmesi için isterseniz Memorial Onkoloji Merkezi’nde kendisini değerlendirebiliriz. Bize 05324131144 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.
     Sağlıklı günler dilerim

     Cevapla
 • Sıcak kemoterapiye destek olarak operasyon öncesi veya sonrası ilaç tedavisi uyguluyor musunuz?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:14

   Refik bey merhaba,

   Hasta özelinde değerlendirerek, gerekirse neoadjuvan kemoterapi uyguluyoruz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Hocam merhaba. Normal kemoterapide olduğu gibi sıcak kemoterapide de saç dökülmesi yoğunluğu çok mu olur? Bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar..

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:14

   Selma hanım merhaba,
   Sıcak kemoterapide ilaçlar genel dolaşıma değil, lokal olarak karın içine verildiği için sistemik yan etkiler son derece düşük oranda görülür.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Murat Köseoğlu
  29 Haziran 2018 11:33

  Umarım bu tedavi daha fazla yaygınlaşır ve herkes faydalanır

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:11

   Murat bey merhaba,
   Biz de umarız ki, kanseri çok daha erken evrelerde yakalayabiliriz ve bu aşamaya gerek kalmaz. Ancak şimdilik, ileri evre kanserli hastaların yaşam süresini biraz daha uzatmak ve yaşam konforlarını arttırmak için elimizden gelen desteği vermeye hazırız.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Serdar Tarık Kalender
  1 Temmuz 2018 21:29

  Ameliyatın başarısız olma gibi bir ihtimali var mı hocam?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:10

   Serdar bey merhaba,
   Sıcak kemoterapi büyük bir ameliyattır ve oldukça yüksek komplikasyon ve risk oranlarıyla yapılır. Burada amacın hastanın yaşam süresini biraz olsun uzatabilmek ve yaşam konforunu arttırmak olduğunu unutmayalım.Bu yöntem ileri evre kanserlere uygulandığı için, elbette başarı garantisi gibi birşey söz konusu değildir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 • Eşim mide cea 3senedir tedavi oluyoruz mide nin tamamı ve yemekborusunun bi kısmı alındı. Artık tedavilerle cevap alamıyoruz metastaz var karaciğer akciğer karın içi pankreas komşulugunda karnimizdan bir hafta arayla sıvı aldirdik şimdi sıvı alındıktan sonra sıcak kemoterapi verildi fakat şu anda eşim aşırı ağrı çekiyor öğrenmek istediğim bu ilaçta olumlu sonuç alma şansımız yuksek mi?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:09

   Güler hanım merhaba,
   Sıcak kemoterapide farklı olan ilaç değil, uygulama şeklidir. Karın içine yayılmış tümörler daha önce tedavi edilemez kabul edilirken bu sayede 5 yıllık yaşam beklentisi % 50’ye yakın arttırılabilmektedir. Burada tek sorun akciğerde metastaz olması. Elinizdeki tüm tetkikleri [email protected] adresine gönderirseniz onkolohi konseyimizde değerlendirelim.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 • blank
  fatma zehra alaca
  3 Temmuz 2018 15:46

  Merhaba, ben izmirde yaşıyorum. Bağırsak kanseriyim. İzmir’de kliniğiniz varsa muayene olmak isterim.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:07

   Fatma hanım merhaba,
   Öncelikle elinizdeki bütün tetkikleri [email protected] adresine gönderirseniz onkoloji heyetimizde değerlendirelim. Bu arada, iletişim bilgilerinizi 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize iletirseniz daha hızlı ilerleriz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Mustafa kemal söğüt
  7 Temmuz 2018 12:41

  Yayılmıs kanser hucresinde de sicak kemoterapi uygulanabilir mi.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   22 Temmuz 2018 14:04

   Mustafa bey merhaba,
   Karın dışında uzak yayılım varsa sıcak kemoterapi uygulanmamalıdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Sevim Türkoğlu
  8 Temmuz 2018 19:52

  Kuzenimin mide kanseri vardı ve bu tedaviden sonra kanser hücreleri küçülmeye başladı. Aklında soru işaretleri olan varsa kesinlikle şansınızı denemelisiniz. Allah’ın izniyle sağlığınıza kavuşmuş olursunuz.

  Cevapla
 • blank
  meryem kocagöz
  13 Temmuz 2018 21:12

  umarım başarılı operasyonlar yaygınlaşır da şu kanser denen illetten kurtuluruz.

  Cevapla
 • blank
  şengül sever
  16 Temmuz 2018 17:34

  hocam bu operasyon yurtdışında da var mı? özellikle almanya-hollanda gibi yerlerde de varsa araştırmak istiyorum.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   22 Temmuz 2018 13:56

   Şengül hanım merhaba,
   Elbette, bu tedavi yöntemi tüm diğer ülkelerde de gelişmiş merkezlerde uygulanan ve kabul edilmiş bir yöntemdir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 • Yazıda iyileşme sürecinin uzayabilme ihtimalinden bahsetmişsiniz. Hangi durumlarda bu süre uzar hocam?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   22 Temmuz 2018 13:51

   Aykut bey merhaba,
   İleri evre kanserli hastada doku iyileşmesi ve immun sistem bozulmuştur. Bu nedenle ameliyat yolunda gitse dahi enfeksiyon gelişimi, kaçak riski, akciğer problemleri vb nedenlerle iyileşme süreci uzayabilir. Sonuçta bunlar çok büyük ameliyatlardır ve hedefimiz hastanın yaşam süresine ve o süredeki yaşam konforuna biraz da olsa katkıda bulunabilmektir.
   Sağlıklı günler dilerim

   Cevapla
 • blank
  Güncel KARA
  19 Temmuz 2018 08:15

  HIPEC yapılan ortamda kalmanın sağlık çalışanlarına herhangi bir etkisi olur mu?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   22 Temmuz 2018 13:49

   Güncel bey merhaba,
   Kemoterapide kullanılan ilaçların ve atıkların usulüne uygun yokedilmesi ve bulaştan kaçınılması kaydıyla normal bir ameliyathane personelinin riskinden fazlasına maruz kalınmaz.
   Sağlıklı günler dilerim

   Cevapla
 • blank
  Tuğba Gençoğlu
  23 Temmuz 2018 20:12

  Operasyon ilerki zamanlarda hamile kalmama gibi bir risk taşır mı?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Ağustos 2018 14:53

   Tuğba hanım merhaba,
   Bu tedavi zaten çok ileri evre kanserli hastalarda yapılmaktadır ve amacı beklenen yaşam süresini biraz uzatıp, yaşam kalitesini arttırmaktır. O nedenle gebelik burada konumuz dışındadır.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
   • Anneme 4 ay önce mide ca teshisi kondu. Dalak ve karın zarında tutulum vardı. Sıcak kemoterapi li ameliyat istedik ama bize bu aşamada ameliyat edersek sıçrama ijtimalı var denildi ve normal kemoterapi uygulandı. 3 ay içinde kemoterapi fayda etmediği gibi akciğerde küçük nödüller oluştu. Bu durumda hipec için bir şansımız olur mu

    Cevapla
    • blank
     sicakkemoterapi
     28 Aralık 2019 09:54

     Bahar hanım merhaba,
     Öncelikle geçmiş olsun. Elinizdeki tüm tetkik ve raporları [email protected] adresine gönderin, Memorial Onkoloji Heyetinde değerlendirip size ikinci görüş sunalım.
     Sağlıklı günler dileriz

     Cevapla
 • blank
  Murat bilir
  26 Temmuz 2018 11:08

  Hocam saç dökülmesi normal kemoterapiye göre daha mı az görülüyor? Bir oran verirseniz iyi olur.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Ağustos 2018 14:52

   Murat bey merhaba,
   Kemoterapi ilaçları direk tümörlü alana ve batına verildiği için sistemik yan etkiler daha az görülmektedir. O nedenle saç dökülmesi de daha az görülmektedir. Ama bunu bir oran olarak vermek yanlış olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Hazal sekmez
  28 Temmuz 2018 12:17

  Hangi durumlarda sıcak kemoterapiye uygun olunmadığı hakkında bilgi alabilirmiyim

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Ağustos 2018 14:51

   Hazal hanım merhaba,
   Hastanın sıcak kemoterapiye uygunluğunu tüm tetkikleri değerlendirerek belirliyoruz. Ama kabaca batın dışında uzak metastaz olması durumunda sıcak kemoterapi uygun değildir. Varsa elinizdeki tüm tıbbi rapor ve tetkikleri [email protected] adresine gönderebilirseniz onkoloji heyetimizde değerlendirelim.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • benim babam kolon kanseri. ilk ameliyatını oldu. mideye yakın yerdeki tümörlü bağırsak kesilip alındı. ikinci şikayeti karın sağ batında ağrı idi. bu şikayetinden dolayı ameliyat olduğu hastaneye 21 gün sonra tekrar gittik. ultrason istendi. karın sağ batında kitle tespit edildi. su kitlesi de olabilir dendi. karında bir şişlik hissediliyordu. ilk ameliyatı yapan doktor acilen karında şişlik sorunu için ameliyat olması gerektiğini ve hemen bugün yatış yapması gerektiğin söyledi. yarın ameliyat olacak. benim size bir kaç sorum olacak:
  1- karındaki bu şişlik cerrahi operasyonla tamamen geçer mi
  2- geçmez ise sıcak kemoterapiyi önerir minisiniz?
  3- karındaki şişliğin nedeni kolon kanseri midir?
  4- sıcak kemoterapinin bize maliyeti ne olur?
  sorularım bu kadar… Allah sizleri korusun…

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Ağustos 2018 14:50

   Murat bey merhaba,
   Hastayı değerlendirmeden bu tarz detaylı soruları yanıtlayamayız. Varsa elinizdeki tüm tıbbi rapor ve tetkikleri [email protected] adresine gönderebilirseniz onkoloji heyetimizde değerlendirelim.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  mustafaaydoğan
  3 Ağustos 2018 07:28

  operasyonun bir kısmını devletin karşılaması için hastalığın evresi önemli midir? ve tahminen ne kadar kısmı karşılıyorlar?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Ağustos 2018 14:49

   Mustafa bey merhaba,
   Sıcak kemoterapi özel hastanelerde henüz devlet tarafından karşılanmamaktadır. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Annem 27 Temmuz Cuma gunu Over kanseri evre lll den ameliyat oldu ve HIPEK uygulandi. Doktor ameliey cok basarili gecti dedi. 4 ay kemoterapi alicak, ondan sonrada 3 aylik kontrolleri olucak dedi.
  Annem surekli mide agrisi cekiyor ameliyattan sonra, ve yesil yesil kusuyor surekli, uc gun once yedikllerini, kusunca goruyorum.
  Buyuk tuvaletine cikiyor ama cok az cikabiliyor.
  Bu kusmalar normalmidir? Midesindede bir sorun olabilirmi?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:11

   Emel hanım merhaba,
   Bu büyüklükteki bir batın ameliyatından sonra zaman zaman bu tarz şikayetler olabilir. Ancak her türlü yakınmasıyla ilgili cerrahıyla teması kesmemeniz ve kontrolde kalmanız önemlidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Orhan Kınalı
  13 Ağustos 2018 21:04

  Türkiye’de çok fazla kullanılan bir uygulama değil sanırım. Çok az yerde duydum sıcak kemoterapiyi. Bunun nedeni yeteri kadar bilinmemesi mi yoksa yeni bir tedavi olması mı? Teşekkürler

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:09

   Orhan bey merhaba,
   Sıcak kemoterapi hem teknik olarak güç, hem de ekonomik olarak maliyetli bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde son yıllarda giderek artan oranda tanınmakta ve uygulanmaktadır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Merhaba ben tuba babam yaklaşık 2,5 yıldır karın zarı tümörüyle mücadele ediyor. 2ay önce ameliyat kararı verildi ve bir hafta önce ameliyat için hastaneye yattı. Bugün ameliyat olacakken ani bir değişiklikle ameliyat ertelendi. Karaciğerde metastaz var. Ameliyat olsa dahi sıcak kemoterapinin yapılmıyacağını ve karaciğere dokunulmayacağını söylemişler. Neden acaba bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:07

   Tuba hanım merhaba,
   Hastayı detaylı incelemeden ve tetkiklerini değerlendirmeden yapacağımız her yorum hatalı olacaktır. Ancak genel olarak bilgi vermek gerekirse, sıcak kemoterapi karın içine yayılan ancak uzak metastazı olmayan vakalarda yüz güldürücü sonu veren bir tedavi yöntemidir. Karaciğer metastazı durumunda öncelikle metastazın yeri ve boyutuna göre tedavi planlanır. Eğer tek ve çıkarılabilir bir metastazsa aynı seansta müdahale edilebilir. Ya da önce metastaza yönelik neoadjuvan tedavi verilip sonra ameliyat aşamasına geçilebilir. Detaylı değerlendirme ve heyet görüşü isterseniz 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • merhaba hocam annem primer peritoneal karsinomatozis tanısı aldı ve periton harici başka bi tutulumu yok sıcak kemoterapi den fayda görme ihitimali nedir?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:04

   Recep bey merhaba,
   Annenizi değerlendirmeden ve tetkiklerini görmeden yorum yapmak doğru olmayacaktır, ancak anlatığınız kadarıyla sıcak kemoterapiye çok uygun bir hasta gibi duruyor. Detaylı değerlendirme ve heyet görüşü almak isterseniz 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Merhaba. Anneme malign plevral mezotelyoma tanısı konuldu. Doktoru bu yöntemi uygulayacagini söyledi. Bu yontem plevral mezotelyomada kullaniliyor mu. Ne kadar başarı saglar

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:02

   Hasan bey merhaba,
   Sıcak kemoterapi en yaygın olarak karın içinde yaygın ancak uzak metaastazı olmayan vakalarda uygulanır. Plevral mezotelyomada akciğer zarının içine verilerek kullanımı da söz konusudur. Başarı oranı konusu tamamen hasta özelinde değerlendirileceğinden, hastaya hakim olmadan bilgi vermemiz doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
  • Hasan bey merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Benim annemde plevral mezotelyama hastası yeni teşhis konuldu. 1 kür normal kemoterapi aldık. Ne olacak bilmiyoruz. Acaba sizin annenizin durumu nasıl şimdi hangi tedavi uygulanıyor annenize sıcak kemoterapi uygulandımı sizinle bilgi alış verişinde bulunabilirmiyiz

   Cevapla
 • Merhaba annem sicak kemotrepi amaliyati oldu 24 gun once fakat devsmli midesi bulaniyor yedigini cikariyor ne zsmana kadar boyle devam eder tesekkurler

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 00:09

   Esra hanım merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Annenizin hastalığının derecesi ve ameliyat hakkında bilgim olmadığından net yorum yapamayacağım. Ancak beslenmesini engelleyecek düzeyde bir bulantı-kusma söz konusuysa cerrahınızla konuyu tartışmanız uygun olabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Hocam karin zari kanserleri sicak kemoterapiyle tamamen iyilesebilyormu tamamen bu hastaliktan.kurtulma sansi varmi

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   14 Ocak 2019 21:35

   Esra hanım merhaba,

   Sıcak kemoterapinin en etkili olduğu hasta grubu yayılımın karın zarı ve karın içinde sınırlı olduğu vakalardır. Dolayısıyla sıcak kemoterapiyle hastanın kanserinin evresine göre beklenen yaşam süresi anlamlı şekilde uzatılabilmektedir. Değerlendirme ve onkoloji konseyinde ücretsiz konsültasyon için elinizdeki tetkikleri [email protected] adresine gönderebilirseniz yardımcı olabiliriz.

   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Mehmet çakmaklı
  5 Şubat 2019 11:52

  Merhabalar kardeşim 33 yaşında 4. evre mide-ca rahim bölgesine metaztaz yapmış durumda şimdiye kadar 9 kür kemoterapi aldı yayılma yok ama küçülmede yok. Total mide ameliyatı olması gerekecek gibi, sıcak kemoterapi uygulamasın etkisi olur mu sizce

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   7 Şubat 2019 13:59

   Mehmet bey merhaba,
   Öncelikle kardeşinizin bütün epikriz ve raporlarını [email protected] adresine göndermenizi rica edeceğim. Onkoloji heyetimizde yapılacak değerlendirme sonrası size daha sağlıklı bilgi verebiliriz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Babam apandisitten kaynaklı 4.evre kanser fakat kanserli olan heryer temizlendi Pet ct ye göre temiz çıktı fakat ilerisi için hıpec öneriliyor hıpec dışında ne tedavi uygulanabilir?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Eylül 2019 12:37

   İpek hanım merhaba,
   Hastaya ait tüm raporları değerlendirmeden yorum yapamayız. Bunları [email protected] adresine gönderebilirseniz heyetimizde değerlendirelim.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
   • blank
    Ayhan özkaya
    13 Ocak 2020 20:09

    Merhaba babam sıcak temorafi aldı 1 ay oldu halen halsiz ve yorgun hissediyor ne yapmamız gerekiyor veya bunun bi ilacı ve başka çaresi varmı bilgi yardımcı olursanız şok seviniriz ağlıklı günler dilerim

    Cevapla
  • Merhaba suan babaniz ne durumda merak ettim gecmis olsun bu arada

   Cevapla
 • Hocam karın zarı kanseri tedavisi gören bi kişi sıcak kemoterapi uygularsa tamamen bu hastalıktan kurtulma şansı yokmu ? %1 ihtimal bile olsa kurtulma şansı yokmu tamamen hocam.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Aralık 2019 23:57

   Mehmet bey merhaba,
   Hastanın genel durumuna, sitoredüktif cerrahinin ne derece başarılı olduğuna, büyük organ veya damar tutulumu olup olmadığına ve tümör cinsine bağlı olmak üzere, bazı vakalarda beklenen yaşam süresi yıllara uzatılabilmektedir. Dolayısıyla, genel bir oran vermekten ziyade, hasta özelinde değerlendirmek en doğrusu olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Zerrin AVCIERİ
  27 Aralık 2019 08:50

  Merhaba Hocam;
  Ben 61 yaşında bir kadınım. 16.05.2019 tarihinde Hipec ameliyatı oldum. Ameliyattan 3 ay sonra hafif olarak saç dökülmelerim başladı. Şu an ameliyatın üzerinden 7 ay geçti. Çok yoğun saç dökülmelerim var. Ameliyatın yan etkisi olabilir mi? Saçın döküldükten sonra geri dönüşü olur mu? Saç dökülmesini azaltmak veya durdurmak için alabileceğim bir önlem var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   27 Aralık 2019 10:57

   Zerrin hanım merhaba,
   Saç dökülmesi kemoterapi ilaçlarının en belirgin yan etkisidir. Ancak saçlar kemoterapi bittikten 2–3 ay sonra uzamaya başlar. Saç dökülmesinin geçici bir yan etki olduğu unutulmamalıdır. Saçlar ilk çıktığında daha düz ya da kıvırcık olabilir, rengi farklı olabilir. Ancak daha sonra eski haline dönecektir.
   Saçlarınız dökülmeden önce alınacak önlemler;
   * Size verilen ilaçlar yan etki olarak saçlarınızı dökecekse, tedaviden önce saçlarınızı mümkün olduğunca kısa kestirebilirsiniz.
   * Saçınızı traş edebilirsiniz. Bunun için elektrikli traş makinası kullanırsanız kafanızı kesiklerden korursunuz.
   * Perma gibi kimyasal maddeler ve sert şampuanlar kullanmaktan kaçınınız. Bu ürünler kafa derinizi kuru ve kaşıntılı hale getirebilir.
   * Saçınızı besleyici bir şampuanla yıkayıp ve yumuşak bir havlu ile kurulayınız.
   * Saçı aşırı taramak ve fırçalamaktan kaçınınız. Kafa derinizde tahrişi önlemek için yumuşak fırçaları tercih ediniz.
   * Saç kurutma makinası kullanmayınız. Eğer saç kurutma makinası kullanacaksanız düşük sıcaklıklarda çalıştırınız. Bigudiler kuru olan saçların zarar görmesini artırabilir. Bigudi ile uyumaktan kaçınınız.
   * Saçlarınız dökülürse, bunu kapatmak için peruk kullanabilirsiniz. Eğer bir peruk takmayı planlıyorsanız, saçlarınız dökülmeden kendi saçlarınızın renginde ve şeklinde bir peruk seçebilir, kuaföre giderek peruğu istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Eğer peruk astarı kafa derinizi tahriş ederse, peruk altına ince pamuk bir eşarp takabilirsiniz.
   Saçınız döküldükten sonra alınacak önlemler;
   * Kemoterapi aldığınız dönemde cildiniz hassas olur. Bu nedenle, dış etkenlere karşı korunma önlemi almak gerekebilir.
   * Dışarı cıktığınız zaman güneş koruyucu krem ya da şapka kullanınız.
   * Yine soğuktan şapka ya da eşarp takarak korununuz.
   * Uyurken de kafa derisine zarar vermeyecek yumuşak bir eşarp takabilirsiniz.
   Saç dökülmesinin, kemoterapi tedavisinin geçici bir yan etkisi olduğunu unutmayınız, deneyimlerinizi diğer hastalarla paylaşmaktan kaçınmayınız.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Ayhan özkaya
  13 Ocak 2020 20:03

  Merhaba babam sıcak temorafi aldı 1 ay oldu halen halsiz ve yorgun hissediyor ne yapmamız gerekiyor veya bunun bi ilacı ve başka çaresi varmı

  Cevapla
 • blank
  Serkan DEMİRÖZ
  11 Şubat 2020 12:56

  Merhaba Sayın Hocam,
  Annem 02.01.2020 tarihinde safra kesesi ameliyatı geçirdi ve safrası tamamen alındı. Daha sonra karın ağrısı, karında şişme ve büyük abdestte çıkamama sorunu yaşadı. 13 gün sonra muayene edildi ve bu durumun normal süreç olduğu söylendi. Gün geçtikçe artan şikayetler sonrası 24.01.2020 tarihinde tekrar poliklinikten randevu alınarak muayene edildi, kanında gaz olduğu yine bu sürecin normal karşılanması gerektiği söylenerek hap tedavisi uygulanmasına karar verildi. Biz bu durumu normal karşılamadık ve bir özel poliklinikte kan, idrar ve ultrason çektirdik, sonuçların ortaya çıkmasından sonra karın boşluğunda sıvı birikmesi olduğu ve acile gitmemiz gerektiği söylendi. Yapılan tahlil ve çekilen ilaçlı tomografi sonucunda karnında tümör olduğu ve HİPEC yöntemiyle ameliyat olması gerektiği varsayımı yapıldı. Bu varsayımın doğruluğunu kanıtlamak için 07.02.2020 tarihinde en son bölgesel ilaçlı tomografi çekildi, sonucu çıkmadı. İleri tetkik olarak da BT çeklimesi kararlaştırıldı. Sayın Hocam yapılan safra kesesi ameliyatı sonrası travma sonucunda bu durumla karşılaşma olasılığımız var mı, iyi çalışmalar diler, yardımlarınız için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   11 Şubat 2020 16:19

   Merhaba,
   Anlattığınız kadarıyla ameliyat sırasında var olan bir karın içi kanserin sonradan saptanmış olması daha muhtemel. Yani 13 günde safra kesesi ameliyatı nedeniyle böyle bir olay gelişemez. Çekilen BT sonuçlarını iletirseniz HIPEC konusunda deneyimli ekibimizle tedavisine destek olabiliriz.
   Acil şifalar dilerim

   Cevapla
 • blank
  Gamze Yıldız
  7 Haziran 2020 16:21

  Merhabalar, annem 43 yaşında 3 temmuz 2018 de overca nedeni ile rahim ,yumurtalık,lenf bezleri alındı.29 kasım 2019 da ileus tanısı konulup ,KOLON MALİGN NEOPLAZMI teşhisi konulmuştur. 9 aralık 2019 da kalın bağırsak komple alındı.ince bağırsağın %90 ı alındı. Geriye kalan % 10 luk bağırsak stoma torbasında. Ayrıca dalak alındı.Karın zarı duvarının bir kısmı alındı. Ayrıca amaliyat esnasında hipec kemetorobi gördü. İlk 2 ay ağızdan ne kadar besliyorsak, stoma torbamız bir o kadar aktif. 75 kilodan 55 kiloya düştü. Sonrasında gastroentrolojiye götürdüm. Kısa bağırsak sendromu geçirmiş. Beslenmesi için port takıldı.ve şuanda N7 Oliclinomel mama ile besleniyor. Anneme yapay bağırsak takılabilir mi? Nerede bir umut aradı isem olmadı. Şansımı burada da denemek isterim.Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   8 Haziran 2020 00:49

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Yapay barsak gibi bir uygulama söz konusu değildir. Kısa barsak sendromunda yapılması gereken damar yolu ile beslenme desteği de sanırım uygulanıyor zaten. Dolayısıyla tedavinin devamından başka bir önerimiz olamayacak maalesef.
   Acil şifalar dileriz.

   Cevapla
 • Merhaba suan babaniz ne durumda merak ettim gecmis olsun bu arada

  Cevapla
 • blank
  Çetin Timurlenk
  18 Ağustos 2020 15:13

  Merhabalar hocam;
  Eşim bir hafta önce periton zarındaki metastaz yüzünden sıcak kemoterapili ameliyatı oldu.Mide bulantıları ve tansiyon düşüklüğü sorunları yaşıyor.Bu sorunlarından kurtulabilmesi için ne kadar zamana ihtiyaç var?
  Teşekkür ederim,Saygılarımla

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   23 Kasım 2020 20:09

   Çetin bey merhaba,
   Gecikme için üzgünüm. Ancak bu büyüklükte bir ameliyattan sonra erken dönemde bu yakınmalar beklenebilir. Zamanla daha iyi hissetmesi ve acil şifalar dileklerimle.
   Dr Murat Üstün

   Cevapla
 • blank
  Aynur bayrak küpeli
  17 Aralık 2020 22:20

  Merhaba Hocam annem 65 yaşında over ca teşhisiyle ameliyata gird amelitayatta apandiks perfore olduğu ve sıvısının batına yayıldığı söylendi patolojı raporu apandiks ca olarak söylendi pet ve bt sonuçları temiz ve metastaz yok ve normal ama bize de sıcak kemateropi önerildi ne dersiniz yaptırmalısınız

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   24 Ocak 2021 18:33

   Aynur hanım merhaba,
   Batın içine tümör yayılımının olduğu durumlarda sıcak kemoterapi normal kemoterapiye göre daha az yan etki ve daha etkili terapi sağlayabilir. Heyetimizde değerlendirilmek üzere annenize ait tüm rapor ve epikrizleri [email protected] adresine gönderebilirseniz daha sağlıklı bilgi verebiliriz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • merhabalar bundan 1 ay önce kist ameliyatı oldum. hızlı patalojide yumurtalık kanseri çıktı. ı.karın zarım, lenf bezlerim apadisit alındı. ameliyat esnasında da kistte zedelenme olmuş ve bir miktar sıvı karın içine sızmış, batın yıkama işlemi yapılmış ancak kemoterapi doktoru bu durumlarda kemoterapi alınmas gerekir dedi. kesin pataloji sonucumda da opere overca evre1 a sonuç çıktı. bu kanser tpinde ve evrede sıcak kemoterapi öneriyor musunuz?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   24 Ocak 2021 18:31

   Sema hanım merhaba,
   Sıcak kemoterapinin en etkili olduğu kanser türlerinden biri yumurtalık kanseridir. Ancak belli şartlarda, örneğin peritonda yayılım olması gibi, planlanabilir. Onkoloji heyetimizde değerlendirilmek üzere [email protected] adresine elinizdeki ameliyat raporu, epikriz ve patoloji raporu gibi dosyaları gönderirseniz, heyet kararını size iletebiliriz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Merhabalar benjm annem endometrium ca 2018 aralık ayinda ameliyat oldu. 2020 mart ayında karın zarinda tekrar cikti bir yildir kemoterapi aliyor fakat ilaclara direnc gelistiginden tedavi cevap vermiyor. Hipec onerdi doktorumuz. Annem 65 yasinda bu ameliyat arastirmalarima gore cok cok riskli ameliyattan sonra bizi neler bekliyor. Ayrica karinda sivi birikmesi oldugundan agrisi cok fazla.hipec mi Yaptirmalimiyiz yoksa sadece ameliyat olabilir mi. Cok tesekkurler.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Nisan 2021 22:42

   Merhaba,
   Memorial Onkolojik Cerrahi merkezinde tedavi görmek isterseniz hastaya ait tetkik ve raporları [email protected] adresine iletebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Merhabalar annem 2014 yılında meme ca tedavisi gördü herşey yolunda giderken 6 aydir geçmeyen şiddetli bir karın ağrısi vardı ve tüm taramalar sonuçlarda bişey çıkmıyordu yapılan son tetkiklerde ise tomografide karnında sıvı olduğu tespit edilip patolojiye gönderildi ama 2 ay önceki sonuçta böyle bir sıvı yoktu sonuç kötü geldi onkolojiye sevk edildi kemoterapi tedavisi uygulanmasına karar verildi ama vücutta enfeksiyon olmasi nedeniyle şuan enfeksiyonun sıfıra indirilmesi gerektiği söylendi CRP si 147 şuan nasi bı yol izlemeliyiz gecikme oluyormudur yada sıcak kemoterapiden söz ediliyor uygunmudur.Hocam nasıl bir yol izleyip karar vermeliyiz.Hastane odasindan sevgiler..

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   20 Haziran 2021 20:31

   Hülya hanım merhaba,
   Gecikmeli cevap için özür dileriz. Vücutta başka bir tutulum yoksa sıcak kemoterapiden fayda görülebilir. Ancak bunu değerlendirebilmek için hastanın tüm tedavi geçmişi ve tetkiklerine hakim olmamız gerekiyor.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Teşekkür ederim ilginiz için.İyi günler.

  Cevapla
 • Merhaba
  Kardeşim Yumurtalık kanseri oldu. Yumurtalıkla birlikte rahim, karın zarının bir kısmı, ince ve kalın bağırsağın birleştiği yerden bir kısım ameliyat ile alındı.
  Kemoterapi ve akıllı hap ile tedavi gördü ve sonunda kalın bağırsakta yine oluşumlar başladığını ve tekrar ameliyat olması gerektiğinden 2. ameliyatta kalın bağırsağın bir kısmı daha alındı.
  Kemoterapi devam etti ve sonuç kemoterapi kalın bağırsaktaki kanser hücrelerini küçük ve tehlikesiz gördüğünden yok edemediği için kalın bağırsağın tamamını almak veya sıcak kemoterapi arasında kaldık.
  Sıcak kemoterapi kalın bağırsak içine fayda sağlarmı acaba.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   23 Aralık 2021 10:45

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Kardeşinizin tüm tetkiklerini ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine gönderirseniz heyetimizde değerlendirelim. İlk kaynak yumurtalık olduğu için sıcak kemoterapinin etkili olacağını tahmin ediyorum.
   Sağlıklı günler dilerim

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü