Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır?

Sıcak kemoterapi, 7-10 saat süren zor bir ameliyattır. Her hasta böyle uzun bir cerrahiye dayanamayabilir. Hastanın medikal onkolojisti veya diğer uzmanlarla birlikte minimum tıbbi yeterlilik düzeyini karşıladığından emin olmak gerekir. Yani bu tedaviye aday olan hastalarda aranan ilk ve başlıca özellik, kanser teşhisi dışında genel sağlığının yerinde olup olmadığıdır. Ameliyat genellikle kalp hastalığı veya diğer kronik hastalıklar için çok risklidir.

Sıcak kemoterapide sadece cerrahiden fayda sağlayacak hastalar seçilir. Tümör büyümesinin derecesi çok ilerlemişse veya kanser karın dışına yayılmışsa, sıcak kemoterapi artık etkili bir tedavi seçeneği olamaz. Bu nedenle tümör büyümesinin mümkün olmadığı durumlarda primer tümörü ve karın boyunca yayılmış tümörleri çıkarmak için önce sitoredüktif cerrahi yapılır. Klinik çalışmalar, sıcak kemoterapiden önce tümörlerin tamamen veya kısmen çıkarıldığı hastalarda çok daha etkili sonuçlara ulaşıldığını göstermektedir.

Sıcak kemoterapinin kimlere uygulanabileceğini belirlerken aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulur:

Genel sağlık durumu – Yukarıda da belirtildiği gibi, sıcak kemoterapi özellikle sitoredüktif ameliyatla birleştirildiğinde uzun süren, invaziv bir işlemdir. Bu nedenle öncelikle hastanın genel durumunun iyi olup olmadığı, genel anestezi altında geniş çaplı büyük ameliyatların yapılmasını engelleyebilecek ciddi bir sorun bulunup bulunmadığı belirlenir. Kanser dışında kalp, tansiyon, diyabet gibi ameliyat için yüksek risk taşıyan hastalıklardan biri veya bir kaçı varsa ameliyat kararını almadan önce hastanın diğer uzman doktorlarının görüşlerine başvurmakta fayda vardır.

Transabdominal yayılım – Kanser karın içinde dört ana yoldan yayılabilir:

 • Kan akışı
 • Lokal büyüme veya doğrudan temas yoluyla bölgelere yayılma
 • Lenf düğümleri
 • Transabdominal yayılma veya karın boyunca yayılma

Sıcak kemoterapi, transabdominal yayılımının söz konusu olduğu, karsinomatozun tümör hacminde ve uzamasında nispeten sınırlı yayılım sağladığı hastalarda en elverişli tedavi seçeneğidir. Bazı abdominal kanserler iç organlardan ziyade bir organ yüzeyine yapışır. Bu kanser hücreleri patlak verdiğinde kanseri neredeyse bir sprey gibi püskürtebilir ve bu hücreler karnın birçok yerinde tutunabilir. Bu şekilde yayılmış kanseri tek başına ameliyatla çıkartmak oldukça zordur.

Sıcak kemoterapinin hastaya yardım edebileceğinden emin olunmalıdır. Hastanın kanseri karın boşluğunun dışına yayılmışsa, bu tedavi artık uygun değildir. Örneğin pankreas dışına yayılmış pankreas kanseri gibi bazı karın kanserlerinde bu tedavi tercih edilmez. Karın boşluğunda kemoterapi ilacının dolaşımı ile çalıştığı için sıcak kemoterapi sadece bu bölgede sınırlı olan kanseri tedavi etmek için iyi bir seçenektir.

Yaş Faktörü – Geçmişte yaşlı hastalarda sıcak kemoterapi gibi ameliyatlarla iyi sonuç alınamayacağı düşünülüyordu. Ancak son 10 yılda dünyada sıcak kemoterapi uygulanan yaşlı hastalar arasında yüksek pozitif cerrahi sonuçlar elde edildiğinden bu düşünce değişmiştir. 60’lı yaşların başında olan hastalar ile 65-80 yaş arasındaki hastalar karşılaştırıldığında benzer şekilde düşük komplikasyon ve yüksek sağkalım oranları elde edilmiştir.

Kanserin türüSıcak kemoterapide çok agresif olmayan bir kanserden kaynaklanan karsinomatoz vakaları seçilir. Mide kanserinden kaynaklanan karsinomatoz o kadar agresiftir ki bu teknik çok sınırlı kalır ve sadece çok özel vakalarda ve araştırma çalışmalarının bir parçası olarak kullanılır. Bununla birlikte, apendiks kanseri, kolon kanseri, yumurtalık kanserinin spesifik biçimleri veya karın zarının kendi tümörlerinin (peritoneal mezotelyoma veya primer peritoneal karsinom) tedavisinde sıcak kemoterapi kullanılabilir. Bazı durumlarda intravenöz kemoterapi ile tamamlanan tedavi, maksimum sonuç elde edilmesini sağlar.

6 Yorum. Yeni Yorum

 • yaşlı hastalardada başarılı olması çok iyi.

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   5 Temmuz 2018 12:12

   Tuğçe hanım merhaba,
   Günümüzde cerrahi işlemlerde yaştan ziyade hastanın genel sağlık durumunu dikkate alıyoruz. Dolayısıyla ileri yaşlarda da bir çok tedaviyi uygulayabiliyoruz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  ayşe betül kahraman
  13 Ağustos 2018 14:50

  istanbulda yaşamayan birisinin tedavi süreci nasıl işliyor? git gel mi yapacağız yoksa konaklama konusunda yardımcı oluyor musunuz?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   30 Aralık 2018 01:10

   Ayşe hanım merhaba,
   Tedavi paketinin içinde minimum 15-20 günlük hastane yatışı dahildir. Sonrasında gerekirse de kontrolde kalmanız için anlaşmalı otellerimizde konaklama konusunda yardımcı olmaktayız. Detaylı bilgi ve değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • blank
  Emirhan tokar
  29 Mart 2023 15:56

  sıcak kemoterapi kaç doz ve fiyatı kaç liradır?

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   1 Ağustos 2023 10:36

   Merhaba,
   Bu tarz büyük ve kapsamlı tedavilerin maliyetleri standart değildir. Hastanın evresine, yapılacak müdahalelere ve kullanılacak yöntemlere göre kişiye özel belirlenir.
   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü