Sıcak Kemoterapi Cihazı

Sıcak Kemoterapi Cihazı ve Fiyatları Nasıldır?

Sıcak kemoterapi (HIPEC) yakın zamana kadar tedavi edilemez kabul edilen karın zarı kanserleri ve karın içinde yayılmış kanserlerin tedavisinde son yıllarda dünyada ve ülkemizde öne çıkan bir tedavi yöntemidir. Karın içine yayılmış tümörlerin son aşamasında kullanılan sıcak kemoterapi ile beklenen yaşam süresinin iki, hatta üç katına kadar uzatılması ve hastanın yaşam konforunun arttırılması mümkündür.

Sıcak kemoterapi tedavisi

Özellikle kolon, mide, yumurtalık ve appendiks kanseri gibi karın zarına yayılmış kanserlerde etkili olan sıcak kemoterapi yönteminde, gözle görülen tüm tümör kalıntıları cerrahi olarak temizlendikten sonra karın içine ısıtılmış kemoterapi sıvısı verilir ve yaklaşık 1.5 saat kadar karın boşluğu yıkanır. Bu sayede mikroskopik kanser hücrelerinin de öldürülmesi sağlanırken, kemoterapinin damardan verilmesine nazaran çok daha az yan etki görülür.

Özellikle appendiks kökenli kanser vakalarında normal cerrahi ve kemoterapiyle 2-3 yıl olan sağ kalım süresinin, 5-7 yıla kadar uzatılabildiği bildiriliyor. Sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi ameliyatı çok deneyimli cerrahlarca ve donanımlı merkezlerde yapılmalı. Çünkü ameliyat bazen 10-12 saat kadar sürebiliyor ve çok büyük cerrahi grubuna giriyor.

Sıcak kemoterapi cihazı

İşte bu tedavi sırasında kullanılan özel kemoterapi cihazları, tüm işlemin güvenli şekilde yapılmasını sağlıyor. Ülkemizde de birden farklı cihaz markasının distribütörleri mevcut ve cihaz her hasta için özel olarak getiriliyor. Her hastada bir kez kullanılıp atılan özel setler kullanılıyor. Bunların tümünün bir maliyeti var ve cihaz fiyatları da tedavi paketine ekleniyor. Bu nedenle, sıcak kemoterapi cihazını kiralamak için ayrıca ücret araştırmak pek anlamlı değil.

İşleme özel kitlerin kemoterapi maddelerine dayanıklı olması, tüm işlem parametrelerinin cihaz tarafından sürekli kontrol altında tutulması, kayıt edilmesi ve sonunda çıktı olarak alınabilmesi gereklidir. Bu cihazlarda sıvının dolaşımını kontrol eden pompa sistemleri, hasta kan basınçları ve sıvının basıncını kontrol eden basınç sensörleri, hasta ve karın içindeki kemoterapi sıvısının ısısını kontrol eden ısı takip sistemleri ve ısıtma sistemleri bulunur. Çünkü işlem sırasında kemoterapi sıvısının ısısı sabit bir düzeyde tutulmalıdır. Cihazın tüm bu özelliklerin yanında CE belgesine de sahip olması şarttır. Memorial Kanser Merkezi bünyesindeki merkezimiz dışında sıcak kemoterapi ameliyatı olacaksanız, cihaz kiralama koşulları ile ilgili olarak bize ulaşabilirsiniz.

Menü