Peritoneal Karsinomatoz (Karın Duvarına Yayılmış Kanser) Nedir?

Peritoneal karsinomatoz sıklıkla appendix, kolon (kalın barsak), rektum, overler (yumurtalıklar) ve ince barsaklar gibi karın içi organların kanserlerinin karın zarına yayılması ile oluşur. Nadiren de olsa peritonun kendisinden kaynaklanan kanserler de görülebilir. Periton, tüm karın duvarını ve iç organların yüzeylerini kaplayan çok ince, zarımsı bir tabakadır. Pankreas ve safra kesesi kanserleri de bu duruma yol açabilirler ancak bu kanser türlerinde sıklıkla HIPEC tedavisinin faydası yoktur.

Yaygın karın zarı yayılımı gösteren kanserlerde karaciğer, dalak veya lenf bezlerinde de tutulum olabilir veya olmayabilir. Karın zarına yayılım olan kanserler eskiden tedavi edilemez kabul edilirken, sitoredüktif cerrahi ve HIPEC tedavisinin kullanıma girmesiyle sağ kalım oranları anlamlı derecede yükselmiştir.

peritoneal karsinomatozisPeritoneal Karsinomatozun Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtilerden biri veya bir kaçı varsa karın zarına yayılmış kanserden şüphelenilmelidir.

 • Karın ağrısı
 • Karında şişme
 • Barsak alışkanlıklarında değişiklik, tekrarlayan ishal veya kabızlık
 • Karında ele gelen kitle
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Peritoneal Karsinomatoz İçin En İyi Tedavi Yöntemi Hangisidir?

Karında yaygın dağılım gösteren tümörlerde tüm kanser hücrelerini temizlemek sıklıkla mümkün değildir. Sonuç olarak kanser sıklıkla cerrahi, kemoterapi ve diğer tedavilere rağmen sebat eder. Gözle görülebilen tüm tümörler çıkarılsa da, anlamlı miktarda mikroskopik kanser hücresi kalacağından geleneksel cerrahi genellikle etkili değildir. Kemoterapi ilaçlarının damardan verilmesi durumunda da, sağlam doku ve hücreleri korumak için çıkılabilecek bir maksimum doz vardır ve bu dozda kan dolaşımındaki kanser hücrelerine ulaşan ilaç miktarı genellikle yetersiz ve bu nedenle etkisizdir. Ek olarak, kanserli hücreleri öldürmek için gereken radyasyon dozu çoğu zaman sağlıklı organlara da zarar vermektedir.

Ülkemizde de dünyada da sayılı cerrah ve merkez tarafından uygulanmakta olan agressif sitoredüktif (tümör hücresi azaltıcı) cerrahi ve HIPEC (İntraperitoneal Hipertermik Kemoterapi) kolon, rektum, appendix, mide ve over kanserlerinin yayılımında olduğu gibi, primer peritoneal kanserler, mezotelyoma ve sarkomlarda da en etkili prosedürdür.

Hastalığın doktorlar, cerrahi ve medikal onkologlar tarafından tam değerlendirilememesi ve HIPEC hakkında yeterli bilgilerinin olmaması nedeniyle, tedaviye uygun olan bir çok hasta geç refere edildiğinden şanslarını yitirmektedir. Uzak metastaz yapmamış, yani başka organlara yayılmamış, karın içinde sınırlı ileri evre kanserlerde normalde 4-6 ayı geçmeyen sağ kalım oranları, bu tedaviyle 5 yılda % 50’leri bulabilmektedir.

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Salam hekim menim atam onkoloji xestedir mede emeliyyati kecirib. Hazirda onun qarin nahiyesinde agrilar ve sisginlik var. Bize komek ede bilersinizmi

  Cevapla
  • blank
   sicakkemoterapi
   15 Kasım 2021 09:12

   Merhaba,
   Annenizin raporlarını görmeden cevap vermek zor. Ancak mide kanserlerinde sıcak kemoterapi etkisi sımırlıdır.
   Sağlıklı günler dileriz

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü