Kolorektal Kanser Nedir?

Kolorektal kanserler barsakların kalınbarsak olarak adlandırılan son kısımlarından gelişir. Kolon, ya da kalınbarsak sindirilmiş gıdalardaki suyu emen ve gaitayı depolama görevi olan, kas tabakası da içeren bir boru gibidir. Ortalama uzunluğu 4-6 metre kadardır.

Karın içindeki seyrine göre çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon, sigmoid kolon ve rektum şeklinde bölümlere ayrılır. Bu bölümler aynı zamanda şekil, kas yapısı ve mukoza özellikleri bakımından da farklanırlar. Rektum, makattan hemen önceki kısımdır ve gaitanın dışarı atılmasında rol oynar. Hastalığın 4. en sık görülen kanser olduğu ABD’de her yıl yaklaşık 140000 kolorektal kanser tanısı konmaktadır. Kolorektal kanser riskini arttıran en önemli faktörler obezite, diyet, sigara içmek ve genetik faktörlerdir.


Kolorektal kanserler

Kolon ve rektum kanserleri belirtilerinden tedavilerine kadar birçok ortak özelliğe sahip olduğundan birlikte anılırlar. Akciğer kanserinden sonra en fazla kanser ölümünden sorumlu olan kolorektal kanserlerdir. Kolorektal kanserler, belirtilerine karşı uyanık olunursa erken dönemde tanınabilirler. Görülme sıklıklarında zaman içerisinde azalma eğilimi mevcuttur.

Erken yakalanırsa kolorektal kanserler kolon mukozasını kaplayan polip veya kanserli hücrelerin kolonoskopiyle çıkarılması sayesinde ameliyatsız bile tedavi edilebilirler. İlerlemiş evrelerde tedavi kolonun bazı kısımlarının, hatta nadiren tamamının çıkarılmasını gerektirebilir. Diğer tedavi seçenekleri immunoterapi, hedefe yönelik tedavi, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir. Her hastanın evresine göre özel bir tedavi şeması düzenlenmeli ve multidisipliner bir ekip tarafından uygulanıp izlenmelidir.

Cerrahi
Cerrahi kolorektal kanserler için en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Tümörün, etkilenmiş kolon bölümünün ve komşu lenf bezlerinin çıkarılmasını içerir.

Radyasyon Tedavisi
Radyasyon tedavisi ameliyattan önce veya sonra verilebilir. Amaç tümörü küçültmek veya geride kalan kanser hücrelerini öldürmektir.

Kemoterapi
Kemoterapi sıklıkla ameliyattan önce tümörü küçültmek için kullanılır. Özellikle kanser vücudun diğer bölümlerine yayıldıysa cerrahi sonrasında da uygulanabilir.

İmmünoterapi
Özel genetik özellikler taşıyan bazı hastalarda immunoterapi de bir seçenek olabilir.

Targeted (Hedefe yönelik) Tedavi
Targeted terapi kanser hücrelerinde bulunan bazı spesifik proteinleri hedef alan biomühendislik ürünü ilaçların kullanıldığı yeni bir yöntemdir. Bu ilaçlar tek başına veya diğer tedavilerle kombinasyon halinde kullanılabilir.

Daha detaylı bilgiler için alttaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü