Kolorektal Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kolorektal kanser belirtileri erken evrelerde ya görülmez, ya da çok hafif olabilir. Erken evrede bazen alarm işaretleri de görülebilir. Ancak genelde kanser Evre 2 ve üzerine çıkmadan pek belirti görülmez. Bu nedenle, aile öyküsü veya başka bir kanser türü gibi risk altında olan ve 50 yaşın üstündeki kişilerde rutin tarama testleri ve kolonoskopik değerlendirme yapılmalıdır.

Kolorektal kanser tanısı koymakta bir çok test kullanılabilir. Kolonoskopi veya diğer endoskopik tetkikler, gaitada kan aranması, MRI, CT veya PET/CT gibi radyolojik yöntemler ilk akla gelenlerdir. Vakaların bir çoğunda biyopsi gerekebilir. Bu testler aynı zamanda hastalığın evresini değerlendirmede ve tedavinin etkinliğini belirlemede de kullanılabilir.

Kolorektal kanser belirtileri

Kolorektal Kanser Belirtileri Erken Evrede Nasıldır?

Kolon ve rektumun bir çok kanseri poliplerden gelişir. Bu nedenle tarama kolonoskopileri ve saptanan poliplerin çıkarılması kanser gelişimini önleyebilir. Kolorektal kanserler erken evrede belirti vereceklerse bunlar genelde şunlardır:

-Rektal kanama, parlak kırmızı veya koyu renk olabilir.

-Büyük abdestte incelme, kalem şeklinde gaita çıkarma.

-Tenesmus, yani barsakta çıkarılması gereken bir şey varmış gibi ıkınma hissi

-Demir eksikliğine bağlı kansızlık

-İnatçı karın ağrıları

-Açıklanamayan kilo kaybı

Bu belirtiler hemoroidler, ülserler ve Crohn hastalığı gibi diğer ve daha az ciddi durumlarda da görülebilmekle birlikte, mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Yani bu belirtileri hiçbir zaman hemoroid gibi basit bir nedene bağlayarak ihmal etmemelisiniz. Büyük abdestte kan sadece aralıklı olsa bile asla gözardı edilmemelidir.

Kolorektal Kanserlerin Lokal Belirtileri

Lokal belirtiler genelde kanserin sadece kolon veya rektumu etkilediği ve uzak organlara yayılmadığı dönemlerde görülen belirtilerdir. Sıklıkla görülen lokal belirtiler şunlardır:

-Kabızlık

-İshal

-Aralıklı ishal ve kabızlık atakları veya barsak alışkanlıklarında diğer değişiklikler

-Rektal kanama veya büyük abdestte kan görülmesi

-Karında şişlik, kramplar veya huzursuzluk

-Barsağın tam olarak boşalmadığı hissi

-Normale göre daha ince büyük abdest çıkarılması

Eğer kolorektal kanserlerin bu potansiyel belirtilerini uzunca bir süredir yaşıyorsanız mutlaka bizimle temasa geçmelisiniz.

Kolorektal Kanserin Sistemik Belirtileri

Yayılmış Kolorektal kanserler sindirim sisteminden Farklı organları da etkileyebilirler, hatta tüm bedeni etkilerler. Sık görülen sistemik belirtiler şunlardır:

-Açıklanamayan iştah kaybı

-Açıklanamayan kilo kaybı

-Bulantı

-Kusma

-Sarılık

-Kansızlık

-Güçsüzlük

-Halsizlik

Kolon Kanseri Belirtileri

Evre 1 kolon kanserinde bariz bir şikayet veya belirti görülmeyebilir. Kanser ilerledikçe tümörün boyutuna ve kalın barsaktaki yerleşimine bağlı olarak belirtiler gelişebilir. Erken evrede belirtiler sadece kolonu etkileyebilir ve barsak alışkanlıklarında değişikliklere yol açabilir. Kanser ilerledikçe yayılabilir ve halsizlik, kilo kaybı gibi Sistemik belirtiler ortaya çıkabilir.Barsak alışkanlıklarında kolon kanseri belirtisi olarak değerlendirilebilecek değişiklikler şunlardır:

-Barsak alışkanlıklarında ve sıklığında değişiklik

-Kabızlık

-Büyük abdest kıvamında değişiklik, sulu gaita çıkarma

-Büyük abdestte kan, kırmızı veya koyu renkte olabilir

-Rektal kanama

-Karın ağrısı, şişkinlik veya kramplar

-Barsakta tam olarak boşalmama hissi

Rektal Kanser Belirtileri

Rektal kanser belirtileri ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi diğer barsak hastalıklarındakilere benzer. Ancak bu hastalıklarda belirtiler arada gerileme Gösterirken, rektal kanser belirtileri giderek kötüleşir ve kalıcı hale
gelir. Rektumdaki kanserler büyük abdestin kıvamını ve barsak hareketlerini etkileyebilir. Belirtiler kanser rektum boyunca ve kolona doğru yayıldıkça giderek artar ve ciddileşir. Barsak hareketlerini etkileyen rektal kanser belirtileri şunlardır:

-İshal

-Kabızlık

-Barsağı tam olarak boşaltamama hissi

-Büyük abdestte kan

-Büyük abdest miktar ve şeklinde değişiklik

Metastatik, Yayılmış Kolorektal Kanser Belirtileri Nelerdir?

Metastatik kolorektal kanserli hastalar tanı konmadan once-ler’s her zaman belirtilerin farkında olmayabilirler. Bu belirtiler tümör ya da tümörlerin boyutuna ve kanserin kolon ve rektum dışında nerelere yayıldığına bağlı olabilir. Örneğin:

-Eğer kemikler etkilendiyse belirtiler ağrı, kırıklar, kabızlık ve yüksek kalsiyum seviyeleri olabilir

-Eğer akciğerler etkilendiyse belirtiler nefes darlığı, nefes almada güçlük, öksürük, ağrı ve halsizlik olabilir

-Eğer karaciğer etkilendiyse belirtiler Bulantı, halsizlik, bacaklarda ve ellerde şişme, karında şişkinlik ve sarılık olabilir

-Eğer karındaki lenf bezleri etkilendiyse şişkinlik, gaz problemleri ve iştah kaybı görülebilir

-Eğer beyin ve spinal cord etkilendiyse ağrı, konfüzyon, hafıza kaybı, baş ağrısı, çift ya da bulanık görme, konuşma güçlüğü ve nöbetler görülebilir.

Daha detaylı bilgiler için alttaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

 

Menü