Anal Kanserin Tanısı Nasıl Konur?

Anal kanserin tanısı için, öncelikle hastanın belirtilere karşı uyanık olması gereklidir. Bu bölgenin kanserleri iyi huylu hastalıklarla karışabilecek belirtiler gösterir. Bu nedenle, ilk yakınma farkedildiğinde doktor muayenesi şarttır. Öncelikle detaylı bir fiziksel muayene, sonrasında gerekirse biopsiye kadar giden bir takım incelemeler yapılmalıdır.

anal kanserin tanısı

Anal Kanserin Tanısında Kullanılabilecek Testler:

Anal Kanserin Tanısında Altın Standart: Parmakla rektal muayene

En kolay tanı yöntemi budur. Doktor parmakla anal kanalı inceleyerek mukozada bir anormallik olup olmadığını, bir kitle hissedilip hissedilmediğini kontrol eder. Anal kanser şüphesi olan hastalarda başvurulması gereken ilk tanı metodu budur. Doktorunuz şüpheli bir durum farkederse ileri tetkikler gerekecektir.

Bilgisayarlı tomografi

Bilgisayarlı tomografi (CT scan) anal kanserin tanısı ve anal kanserin evresini belirlemede önemli bir tetkiktir. Aynı zamanda kanserin tedaviye yanıtını değerlendirmek için de kullanılır.

MRI 

Pelvik MR güçlü manyetik dalgalar kullanarak detaylı görüntüler sağlar. Bu sayede kanserin evrelendirilmesinde önemli bilgi verir. Bilgisayarlı tomografiye göre çok daha fazla yumuşak doku kontrastı sunar.

PET scan 

Pozitron Emisyon Tomografisi, vücudun anormal metabolik aktivite gösteren alanlarının görüntülenmesini sağlar. Anal kanserin evrelendirilmesinde ve tedaviye yanıtı değerlendirmede kıymetlidir.

Daha detaylı bilgiler için alttaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü