Anal Bölge Kanseri Nedir?

Anal kanser göreceli olarak nadir görülen bir kanser türüdür. Rektumun, yani kalın barsakların son kısmının dışarıya açıldığı bölgeyi kaplayan mukozadan kaynaklanır. Bu bölge halk arasında makat olarak da adlandırılır ve karmaşık bir kas ve sinir yapısına sahiptir. Vücudun dış ortama açıldığı ve sürekli büyük abdest geçen bir alandır. Girişten itibaren ilk 4 cm’lik bölüme anüs denmektedir.

Anal kanser
Anal kanser

Anal Kanser Çok Sık Görülür mü?

Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı yaklaşık 500 kişide 1’dir. Farklı türleri olan bu hastalığın sıklığı son dönemlerde artma eğilimindedir. Kadınlarda görülme sıklığı hafifçe daha yüksektir. Sıklıkla orta yaşın üstünde erişkinlerde görülür. Ortalama tanı konma süresi 60’lı yaşların ortalarıdır. Hastaların % 80’inde tanı 60 yaş üstünde konur. İlginç şekilde, bekar erkeklerde anal kanser riski, evli olanlardan 6 kat daha yüksek bulunmuştur.

En önemli belirtileri kanama, bezdirici kaşıntı ve makat bölgesinde tekrarlayan ağrıdır. Önemli olan, hastaların sadece yarısının hastalık yayılmadan saptanabilmesidir. Hastaların dörtte biri kanser lenf bezlerine ve yakın bölgelere yayıldıktan, onda biri ise ne yazık ki uzak yayılımlar geliştikten sonra saptanabilmektedir. Oysa erken dönemde saptanabilirse hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkündür.

Daha detaylı bilgiler için alttaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü