Anal kanser tedavi seçenekleri

Anal kanser tedavisi bir ekip işidir. Yani makat kanseri tanısı aldıysanız, mutlaka birçok uzmanlık alanından oluşan multidisipliner bir takım tarafından tedavi ve takip edilmelisiniz. Bu ekip, size özel tedavi planınızı hazırlayacaktır. Kanser tedavisi tamamen kanıta dayalı tıbbi tedavilerden ve teknolojilerden oluşmalıdır. Yan etkileri kontrol etmek için de destek bakım servisi eklenmelidir.

Geçmişte, anal kanserin tek tedavi yöntemi cerrahiydi. Ancak günümüzde bu hastalık sıklıkla radyasyon terapisi (ışın tedavisi) ve kemoterapi kombinasyonu ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi erken evre kanserler, yani Evre 0, I ve bazı II kanserler için hala bir seçenektir.

anal kanser tedavisi

Anal Kanser Tedavisi ve Cerrahi

  • Anal kanalın alt yarısındaki kanserleri tedavi etmekte lokal rezeksiyon, yani çıkarım uygulanabilir. Bu, henüz yayılmamış erken evre anal kanser tedavisi için bir seçenektir. Bu yaklaşım primer olarak büyük abdest tutmayı sağlayan sfinkter kaslarını tutmayan küçük tümörleri çıkartmakta tercih edilir. Tümör üstündeki küçük miktarda sağlam doku ile birlikte çıkarılır. Sfinkter sağlam olarak bırakılır ki büyük abdest tutma sorunu gelişmesin. Ameliyatı takiben kemoterapi ve radyoterapi eklenebilir.
  • Abdominoperineal rezeksiyon denilen seçenek ise daha büyük bir ameliyattır. Anüs ve sfinkterin çıkarılmasını içerir. Tekrarlayan anal kanserler veya diğer tedavilere yanıt vermeyen tümörler için tercih edilir. Karında ve anüs çevresinde kesi yapılır. Büyük abdestin vücuttan çıkışını sağlamak için karın duvarında yeni bir açıklık (kolostomi) oluşturulur. Kasıklardaki lenf bezlerinin temizlenmesi de ameliyata eklenebilir veya bu prosedür daha sonra gerçekleştirilebilir.

Anüsün korunması için radyasyon tedavisi ve kemoterapinin kombinasyonu kullanılır. Kalıcı kolostomi istemeyen hastalarda cerrahinin bir alternatifi olarak uygulanabilir.

Kemoterapi ilaçları ağız yoluyla veya damar yolundan verilebilir. Bu ilaçlar kanser hücrelerini hedefleyerek onları yokeder veya büyüme ve çoğalma yeteneklerini ortadan kaldırır. Radyasyon terapisi ise radyasyon onkologlarının erişilmesi güç tümörleri hedeflemesini sağlar. Böylece sağlam dokuların etkilenmesi azaltılırken, daha yüksek dozlarda radyasyonun direk anal kanser hücrelerine yönlendirilmesi sağlanır.

Daha detaylı bilgiler için alttaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü