Anal Kanser Risk Faktörleri

Anal kanserlerde risk faktörleri çok değişkendir. Araştırmacılar halen risk faktörlerini araştırmaktadır. Bilinen risk faktörleri HPV (Human Papilloma Virus) yüksek riskli tipiyle kronik enfeksiyon, cins ve yaştır. HPV, yaklaşık 100 virüs tipi içeren bir gruptur. Vajinal, oral veya anal seks yoluyla bulaşır ve anal kanserlerin büyük bölümünden sorumludur.

HPV yıllarca belirti vermeden kalabilir. Kronik HPV enfeksiyonu hücresel değişimlere ve tedavi edilmezse kansere yol açabilir. Günümüzde HPV-bağlantılı kanserlerin çoğundan sorumlu olan 16 ve 18 subtipleri için üretilen HPV aşısı ile koruma sağlanabilmektedir.

Anal kanser risk faktörleri

Anal kansere yol açan en önemli diğer risk faktörleri:

HIV Enfeksiyonu: AIDS (insan bağışıklık yetmezliği) adı verilen hastalığa yol açan HIV virüsü anal kanserin de en çok suçlanan risk faktörlerindendir.

Anal İlişki: Özellikle 30 yaşından önce anal ilişki öyküsü olan kadın ve erkekler anal kanserler açısından daha yüksek riske sahiptir.

Bazı Jinekolojik Kanserler: Servix, vulva veya vajina kanseri öyküsü olan kadınlar, etken olan HPV enfeksiyonu nedeniyle anal kanser açısından da artmış riske sahiptir.

Azalmış Bağışıklık: İmmün sistemin baskılanması anal kanser riskini arttırır. Organ nakli yapılmış ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanan kişiler buna örnektir.

Kronik Bölgesel Enfeksiyonlar: Uzun süre açık kalan yaraya yol açan anal fistüller anal kanser gelişiminde hafif risk artışına yol açabilirler.

Yaş: Anal kanserlerin üçte ikisi 55 yaş ve üstünde görülür.

Sigara: Sigara içenler anlamlı olarak yüksek risk altındadır. Bu risk sigaranın bırakılmasıyla düşer.

Irk ve Cins: Afrika kökenli Amerikalılarda anal kanser riski beyaz erkeklerden daha yüksektir. Kadınlar erkeklere göre daha fazla riske sahiptir.

Daha detaylı bilgiler için alttaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü